AMERIKA'DA  "YENiDEN YAPILANMAK"

Yasar Nuri Öztürk


Istanbul Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Dekani Profesör Yasar Nuri Öztürk (YNÖ),
16 Mayis -2 Haziran tarihleri arasinda ABD'de New York, New Jersey ve Ohio Eyaletlerinde 6 konferans verdi. YNÖ Türkiye'ye dönüsünde ABD seyahati izlenimlerini asagidaki yazisiyla aktardi.

Basliktaki "Yeniden Yapilanmak" deyimi hem benim kitabimi ifade ediyor, hem de ABD'de olusmaya baslayan yeni bir zihniyeti...

Son bir yilin yogun konferans trafigi içinde verdigim yüzotuz kusur konferansin yirmiyi askini Türkiye disinda gerçeklesti. Bunlarin 3'ü Isvicre'de, onikisi Almanya'da ve 6 tanesi (gectigimiz yirmi gün içinde) ABD'de verildi. New York Eyaleti'nde verdigim iki konferansin biri, Türk Haftasi münasebetiyle, New York'ta Türkevi'nde idi. Sorular kismiyla birlikte dörtbuçuk saat sürdü. Ayni eyaletin Rochester kentinde verdigim üç saatlik konferans dinleyicisi en kalabalik olan konferansti. New Jersey Eyaleti'nin baskenti Trenton'da verdigim iki konferans , ikiser saat sürdü.. Ohio Eyaleti'nde [Columbus'ta] gerçeklesen iki konferansin biri Türklere, biri Türk ve yabancilardan olusan iki topluluga verildi. Birincisi üçbuçuk saat, ikincisi iki saat sürdü.

Ohio State University'ye bagli Middle East Studies [Center](Ortadogu Arastirmalari) Merkezi'nin düzenledigi "Kur'an Perspektifinden Insan ve Din" konulu konferans, bu üniversitenin çok degerli Türk ve yabanci hocalarindan bir kismiyla, üç gün boyunca tanýsma ve sohbet etme imkani sagladi. Türk tarihi profesörleri Carter V. Findley , Hasan Paksoy ile sohbetlerimiz bana çok sey kazandirmistir. Islam'a ve Cumhuriyet'e olan suurlu bagliligini her zaman takdirle andigim Sadiye Kürkçüoglu Hanimefendi ve ailesinin yogun ve samimi gayretleri de bana büyük mutluluk vermistir.

ABD programinin esas mimarlari, Ohio State University'den Prof. Dr. Hayrani Öz ile Türk Dernekleri Federasyonu'ndan Dr. Gülay Dayican Hanimefendi idi. Bu degerli ve genç bilim yolculari, Türk insaninin ruh kökenine baglilik, Kur'an'daki Islam'a sadakat ve hurafe dinciligin ülkemizin basina açtigi ve açmaya çalistigi kötülükleri bilinçli bir biçimde tanimak gibi son derece üstün degerleri benliklerinde tasiyan iki aziz gönüldasim olarak tüm programim boyunca benimle oldular. Konferanslarim boyunca günün yaklasik yirmi saati birlikte oldugum yurttaslarimizla ülkemizin ve insanimizin hemen tüm meseleleri üzerinde derin ve genis sohbertler yaptik. Bu kisa yazi içinde çok küçük bir özet verebilirim:

  1. ABD'deki Islam'a ve Cumhuriyet'e saygili insanlarimiz, ülkemizin tüm problemleriyle ciddi bir sekilde ilgilenmekteler. Ifade ettikleri temel kaygilari sunlar: Türkiye tarihinin hiçbir devrinde görülmemis miktarda hain beslemektedir. Hem de kus sütü kuru üzümle. Çesitli maskeler , özellikle insanimizin kutsal degerlerinden örülmüs maskeler kullananlarin hiç vakit kaybetmeden bertaraf edilmesi gerekiyor. Yoksa çocuklarimiza çok dikenli bir yol birakmis olacagiz.
  2. Dinimiz en güzel din olmasina ragmen, ülkemizi harabeye çevirmek isteyen distan güdümlü odaklar tarafindan gerçek kaynaginiýn disina çekilerek yozlastiriliyor, ideolojilestiriliyor, sonuçta insanimizi kavga ve bogusmaya itme araci olarak ülkemiz aleyhinde kullaniliyor. Türkiye, Cumhuriyet ve insan aleyhine faaliyetlerini "din" ve "mukaddesat" maskesi altinda sahneleyenlerin din, Allah rizasi, mukaddesat sevgisi gibi iddialarinin birer paravan oldugunu bilmek ve bunlarin temel hedeflerinin Türkiye'yi ve Türk insanini perisan etmek oldugunda tereddüt gibi bir zaafa düsmemek borcundadir.
  3. Ülkeye ve cumhuriyete hiyaneti din yapanlar basta olmak üzere, çesitli hurafe, bidat ve cehalet odaklari tarafindan çehresi karartilan ve dünyanin önünde ürküntü ve korku unsuru haline getirilen Islam dininin gerçeginin taninmasi için tam bir seferberlik içine girmek zorundayiz. Bu seferberlikte, "Yeniden Yapilanmak" ve "Kur'an'daki Islam" adli kitaplar herkesin yardimcisi olmaya devam edecektir. Muazzez Islam'i nefislerinin ve çirkin emellerinin araci yapan karanlik ve istirmarci tezgahlarin asilmasi, ülkemiz için Kurtulus Savasi'nin zafere ulastirilmasindan daha önemli hale gelmistir.
  4. Milletimizin kutsala saygisini sömürerek fitreden zekata, kurban derisinden Bosna'ya yardima kadar buldugunu alip büyüye büyüye devlesen bazi cumhuriyet düsmani sermayelerin yapabilecekleri tahripleri düsünmek bizi çok tedirgin ediyor.


  ULUS MEYDANI'na dön