Yayin Tarihi 17 Mart 1998

ULUSUN EGEMENLiGi -   RP' NiN KAPANMASI

Hüsamettin Aydin
istanbul, TürkiyeÜlkemizde, üzülerek belirtmeliyiz ki, bazi demokratik kavramlar son bir kaç yildir, taninmaz hale getirilmis, giderek unutturulma noktasina getirilmis idi.   Bunlarin basinda egemenlik kavrami ve  buna paralel olarak kisi hak ve hürriyetleri ve ödevleri ve ayni zamanda bilinçlenmesi sorunlarini yasamaktayiz.

RP gibi partiler bu konularin gündeme gelmesini istemedikleri gibi, ferdi ve hürriyetçi gelisme süreçlerine karsi da siddetle karsi koyma düsüncesi içindedirler. Bu açidan bakildiginda, Türkiye gibi, tam olmasa da, geri kalmis Orta Dogu ülkelerine oranla, bati standartlarina yaklasabilmis bir ülkenin RP gibi bir partinin kamburunu ve yükünü omuzundan atmasini dogal karsilamak lazim. Çünkü Demokrasi ve hukuk ilkeleri kendilerine yabanci gelen nesneleri tanima özelligine de sahiptirler.

Iste bu süreci firsat bilmek ve bir daha RP gibi bir partinin olusmasina firsat vermemek için, ulusumuzun aydinlanmasina fertler olarak çaba sarfetmeliyiz. Bunu yapmadigimiz takdirde, siyasal ve  hatta ekonomide, despotik yapilanmalara karsi hiç bir sey yapamamanin ezikligini yasayabiliriz. Bunun için de bilgili ve etkili bir organizasyonla ve hizli bir biçimde ülke insanlarini aydinlatmak bir borç oluyor, kanisindayim. ULUS MEYDANI'na dön