YENi SiYASi SINIF

Zeynep Atikkan

EGEMENLiK ULUSUNDUR , Sayin Zeynep Atikkan'a asagidaki yazisini yayinlamamiza izin verdigi için tesekkür eder. Zeynep Atikkan,  EGEMENLiK ULUSUNDUR'un ülkemiz için önderlik etmeye hazirlandigi ilkesi , deger verdigi olgular ve amaçlariyla tanimladigi türden bir olusumu ve bunun önemini vurgulamaktadir. Bu yazi daha önce 17 Aralik 1996 günü Hürriyet Gazetesinde yayinlanmistir.


Aslinda Susurluk ' faso fiso ' degil, yillardir bu topluma dayatilan karanlik bir sürecin sonu oldu.

Simdi bu 'son'a sahip çikmak gerekiyor. ' Yeni 'yi ve ' farkli ' yi baslatabilmek icin sahip cikmak gerekiyor bu sona.

Yeni talepleri ve aydinlik gündemleri olan insanlarin baslattigi ' partileri asan bir toplum muhalefetiyle' bu ' son' u sonuclandirmak gerekiyor.

Ta ki, ' partileri asan bir toplumsal muhalefet ' Susurluk sonrasinin yeni siyasi sinifini demokratik yollardan yaratana kadar.

Seçim sistemini degistirmek gibi teknik konularin da ötesinde bir enerjinin birikimi meselesi bu.

Bugün, aydinlik bir gündem için, yeni bir toplum projesi için and içme günü. ' Dünya'da yepyeni olusumlarin kuruldugu tarihin bu dönemecinde ben neyim, ne istiyorum, ne yapabilirim ' i sorma günü. Bu sorularin yanitlari degil mi insanlara ve topluma , ' yanlislari degistirecek duygusal gücü ' veren ?

Bu ' toplumsal muhalefet ', Meclis icindeki bazi sagduyu sahiplerince de benimseniyorsa, bunu da sahiplenmek gerekiyor. Ama digerlerini, bütün bu olusumlari büyük bir aymazlik ve pervasizlikla izleyenleri, artik kendi vicdanimizdaki seçim sandigindan firlatip atmamiz gerekmiyor mu ?

Onlarla birlikte tüm yardakçilarini, saksakcilarini, birinci halkadaki, ikinci halkadaki ve kirksekizinci halkadaki tüm suç ortaklarini tekmelemek gerekmiyor mu ?

Siyaseten aydinligin pesine düsme mücadelesi baslamali artik.

Bu noktada ' toplumsal muhalefetin duygusal gücüne ' inanmak gerekiyor. Tasfiye süreçlerini baslatmak için bu duygusal gücün önemi çok büyük. Çünkü yeni siyasetin standartlarini, ' toplumsal muhalefetin ' yaptirim gücü belirleyecek.

Dogrulari, iyileri, dürüstleri, yari dürüstleri, kivirtanlari, düne kadar ' Çiller sülalesiyle beraberdim ' diye hava atip, bugün Tansu Çiller üzerinden kendisini aklamaya calisanlari ve digerlerini, kendi vicdanimizda netlestirelim.

Bugün, sütunlarinda hukuksuzlugu savunacak kadar can derdine düsenleri teker teker ayiklayalim.

Ve yeni siyasi sinifi yaratmaya calisirken, yeni siyaset yapma biçimlerini de yaratalim. Önce kendi bireysel muhalefetimizle sonra toplumsal muhalefetle, Türkiye'yi hizla Ortadogu denklemlerine sürükleyen bugünkü düzene karsi gücümüzü birlestirelim.

Ve de öncelikle, bu ülkeyi bugünkü düzene mahkum edenleri artik teshir edelim.

Yenilerin gelmesi icin bugünü yaratanlarin tümünün tasfiye edilmesi gerekiyor. Önce bizlerin vicdaninda sonra seçim sandiklarinda.

Cesur çok cesur olalim.

Ve de nasil bir Türkiye istedigimiz noktasinda hiç taviz vermeyelim.

Yeni siyasi sinifi ancak onu talep eden toplumlar yaratir.

Demokrasinin gücü de bu degil mi ?


 ULUS MEYDANI'na dön