Yayin tarihi:26 Haziran 1997


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN
CUMHURiYETiN
10. YILDÖNÜMÜ SÖYLEVi

Türk Milleti!

Kurtulus Savasina basladigimizin on besinci yilindayiz. Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yilini doldurdugu en büyük bayramdir.

Kutlu olsun!

Bu anda, büyük Türk milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavusmanin en derin sevinci ve heyecani içindeyim.

Yurttaslarim!

Az zamanda çok isler yaptik. Bu islerin en büyügü, temeli, Türk kahramanligi ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir.

Bundaki muvaffakiyeti, Türk Milletinin ve onun degerli ordusunun bir ve beraber olarak, azimkarane yürümesine borçluyuz.

Fakat yaptiklarimizi asla kafi göremeyiz, Çünkü, daha çok ve daha büyük isler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz.

Yurdumuzu, dünyanin en mamur ve en medeni memleketleri seviyesine çikaracagiz. Milletimizi, en genis refah vasita ve kaynaklarina sahip kilacagiz. Milli kültürümüzü, muasir medeniyet seviyesinin üstüne çikaracagiz.

Bunun için, bizce zaman ölçüsü, geçmis asirlarin gevsetici zihniyetine göre degil, asrimizin sürat ve hareket mefhumuna göre düsünülmelidir. Geçen zamana nispetle daha çok çalisacagiz, daha az zamanda daha büyük isler basaracagiz. Bunda da muvaffak olacagimiza süphem yoktur.

Çünkü,Türk milletinin karakteri yüksektir; Türk milleti çaliskandir;Türk milleti zekidir. Çünkü, Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmistir. Ve çünkü, Türk milletinin, yürümekte oldugu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasinda tuttugu mesale, müspet ilimdir.

Sunu da ehemmiyetle tebaruz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olanTürk milletinin tarihi bir vasfi da, güzel sanatlari sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çaliskanligini, fitri zekasini, ilme bagliligini, güzel sanatllara sevgisini, milli birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasita ve tedbirlerle besleyerek inkisaf ettirmek milli ülkümüzdür.

Türk milletine çok yarasan bu ülkü, onu, bütün beseriyette, hakiki huzurun temini yolunda, kendine düsen medeni vazifeyi yapmakta muvaffak kilacaktir.

Büyük Türk milleti!

On bes yildan beri, giristigimiz islerde muvaffakiyet vadeden sözlerimi isittin. Bahtiyarim ki, bu sözlerimin hiç birinde milletimin hakkimdaki itimadini sarsacak bir isabetsizlige ugramadim.

Bugün, ayni iman ve katiyetle söylüyorum ki, milli ülküye, tam bir bütünlükle yürümekte olan Türk milletinin büyük millet oldugunu, bütün medeni alem az zamanda bir kere daha taniyacaktir. Asla süphem yoktur ki, Türklügün unutulmus büyük medeni vasfi ve büyük medeni kabiliyeti, bundan sonraki inkisafi ile, atinin yüksek medeniyet ufkundan yeni bir günes gibi dogacaktir.

Türk milleti!

Ebediyete akip giden her on senede, bu büyük millet bayramini daha büyük sereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamani gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!

Ankara, 29 Ekim 1933

Kendi sesiyle, M.K. Atatürk'ün 10. yil Söylevinden bir bölüm ( Wave ses dosyasi 1.1 MB)

Kendi sesiyle, M.K. Atatürk'ün 10. yil Söylevinden bir bölüm ( RealAudio, 14.4K Modem)

[ Sundugumuz bölüm yukarida beyaz harflerle yazilmis metindir. 10. yil nutkunun tamami INTERNET ATATÜRK KÜTÜPHANESI'nin ilk yayin bölümünde "gercek ses sunucusu"ndan verilecektir.]

Doruktaki Isinimlar'a dön