Yayin Tarihi: 29 Mayis 1997

KiSiSEL GELiSiM ve ÖNDERLiK GELiSiMi

4. BÖLÜM

TÜRKiYE'DEKi SiYASETÇiLERE iTHAFTIR


Önder olmak istemek ve önderlik yapabilecegine inanmak önderlik yoluna ilk adimdir. Önderlik bir sanattir- sahne sanatidir, kisi de bunun aracidir. Önderlik sanatinin üstatligi kisinin kendisinin, özbenligini bilmesinin, ustadi olmasi demektir. Sonucta, önderlik gelisimi bir kisisel gelisim meselesidir.

Önderlik arayisi ilk olarak kisinin kendi iç dünyasinda kim oldugunu bilmek için bir kesife çikmasiyla baslar. Bu kisisel gelisimle birlikte önderlik yapmak için bir özgüven gelisir. Özgüven kisinin kendi gücünü tanimasi ve gücüne imani demektir. Bu güçler yalnizca onlari tanimaya ve gelistirmeye calistiginizda berraklasirlar.

Kisi kendisine su sorulari yöneltmelidir:

 • Kurulusumuzu/Toplumumuzu ve onun bulundugu dünyayi ne kadar anliyorum?
 • Kurulusumuzun/Toplumumuzun içinde bulundugu karisik sorunlari karsilamaya hazir miyim ?
 • Önümüzdeki on yilda kurulusumuz/toplumumuz hangi yone gitmelidir ?
 • Kurulusumuzun üyelerinin kurulusu isletirken davranislarinin ne olmasi hakkindaki inançlarim nelerdir ?
 • Uzgörümüz ve deger olgularimiza olan inancimin kuvveti ne kadardir ?
 • Kuvvetli ve zayif yönlerim nelerdir ?
 • Kurulusumuzu/Toplumumuzu ileriye götürebilmek için yeteneklerimi nasil gelistirmem gerekir?
 • Üyelerimizle iliskilerimiz ne kadar sarsilmazdir ?
 • Su anda önderlik yapmakta olmasi gereken kisi olarak ben dogru bir seçim miyim ?
 • Bu sorulara ve bu sorularin yol açacagi sorulara verilecek DÜRÜST yanitlar, size kendinizi daha evrensel ve küresel bir bakisa açmaniz gerektigini söyleyecektir. Önderler bir kurulusta dis dünyayla ilk temas kuranlar olmalidirlar. Dis dünyayi ne kadar iyi tanirsaniz önderlik görevinizde o kadar emin olursunuz . Kurulusunuzu etkileyen dis dunyayi ister siyasal, ister sosyal, ister ekonomik, ister töre içi (ahlaki), ister ... olsun mümkün oldugu kadar iyi tanimalisiniz.

  Yukaridaki sorulara DÜRÜST yanitlar ayni zamanda size, en etkin olabilmeniz için, sürekli olarak baskalarini anlama derecenizi yükseltmenizi ve insanlarin erkelerini (enerjilerini) daha yüce amaçlar için seferber edebilme yeteneklerinizi gelistirmenizi söyleyecektir.

  Önderler kisilerarasi iliskilerde ehil olmalidirlar. Önder olabilmek için dinlemesini bilmelisiniz, ögüt almasini bilmelisiniz, tartismalari kaybetmesini bilmelisiniz, takip etmesini bilmelisiniz , baskalarinin güvenini kazanmasini ve baskalarina hürmet etmesini ve güvenmesini bilmelisiniz. Aksi takdirde önder olamazsiniz, önderlik yapamazsiniz!

  Bu sorulara yanit verme ugrasi önderlik olgusu hakkinda temel celiskileri de ortaya çikarir. Her hangi bir Önderlik Eylemi yikici olabilir de !

  Gidise meydan okumak, toplumda ayni zamanda kargasa, saskinlik, korku ve uçlara tasinirsa dehset de yaratabilir. Tek bir uzgörüye odaklanmak gözümüzü diger olasiliklara kapatabilir ve var olan gerçekleri görmemize engel olabilir. Baskalarina ilham verme yetenegimiz onlarin iradelerini bizim arzularimiza teslim etmelerine neden olabilir. Imeceye ve karsilikli güvene asiri baglilik zor kararlari almaktan kacinmamiza ve yanlis muhakeme yapmamizia neden olabilir. Örnek olmaya asiri düskünlük bizi kisiselligimizi kaybetme korkusuyla yalnizliga itebilir; ayni zamanda bizi özden çok dis biçimle ilgilenmeye yöneltebilir. Sürekli olarak kimlerin basarilarini kutlayacagiz, kimlere ödül verecegiz diye düsünmek bizi sahne sarkicisina dönüsturebilir.

  Tüm bunlardan daha sinsisi kisinin kendisini dev aynasinda görmeye baslamasidir. Önderlik zevkli ve güçlü bir konum olmasina ragmen, kendi önemimize ve gücümüze asiri inanç basimizi döndürebilir. Tüm kötü önderler bu hastaliga yakalanirlar. Önderligin meyvelerini hep kendi kötü amaçlari için kullanirlar Aslina bakarsaniz :

  Önderligin Eylemleri'nde herhangi bir töresellik (ahlak unsuru) yoktur. Fakat, bu eylemleri yapan kisiler ya ahlaklidirlar ya da ahlaksizdirlar. Önderligin bu yönünün ahlaki bir boyutu vardir, ne önderler, ne de onlari izleyenler isin bu tarafini kesinlikle hafife almamalidirlar.

  Stanford Üniversitesi Profesörü John Gardner önderligin dört ahlaki hedefi vardir diyor :

 • Kisinin erkesini aciga çikarmak
 • Kisinin ve toplumun gereksinmelerini dengelemek
 • Toplumun temel degerlerini korumak ve savunmak
 • Kisilerde harekete geçme ve sorumluluk duygusu yaratmak
 • Bu hedefleri kollamak gözlerinizi yüce amaçlara yönlendirecektir. Olabileceginizin en iyisi olmaya çalisirken küçücük kisisel çikarlarinizdan vazgeçmesini ögreneceksiniz. Size verilenlerin bir kismini geriye verirken toplumunuzu yeniden yapilandirabileceksiniz. Hürriyet, adalet, esitlik, insanlari sevme ve insanlik onuru gibi degerlere hizmet ederken sürekli olarak demokrasinin /ulusla yönetimin temellerini yenileyebileceksiniz. Herbirimiz rüyalarimizdaki dünyayi kurmak için üzerimize düsen sorumlugu alirken, hepimiz önderligi paylasacagiz!

  Önderligin çeliskilerini ve ugraslarini ancak kendiniz için, tüm eylemlerinize yön verecek, bir ahlaki degerler ölçüsü kurarak çözümleyebilirsiniz. Asiri kibiri , yalnizca insan oldugunuzu ve baskalarinin yardimina gereksiniminiz oldugu gerçegini tanirsaniz önleyebilirsiniz. Tüm kisisel karisikliklariniz temel bir inanç ve degerler demeti ile bir arada dururlar. Kendinizi bir önder olarak gelistirmeniz bu inanç ve deger sistemi ile baslar. Deger sistemini ve uzgörüsünü açikliga kavusturmak kisinin kendisinin yapmasi gereken son derece özel bir meselesidir. Bunu hiç kimse sizin için yapamaz.

  Söylediklerizle, yaptiklarinizin birbirini tuttugu uyumlu bir önderlik sunabilmeniz iç dünyanizla da uyumlu ve ayarli olmanizi gerektirir.

  Tüm büyük önderler özbenlikleriyle ugras vermislerdir. Örnegin; Martin Luther King Jr. Crozer Ilahiyat Okuluna devam ederken çok derin tarih okuyordu. Okudukça, Isevi sevginin dünyada güçlü bir kuvvet olup olamayacagini sorgulamaya basladi. Pasifist kalabilme yeteneginden süphelenmeye basladi. Sevgiye olan imani, Nietzsche'nin savasi ve gücü ve kitleleri denetleyecek üstün bir irkin gelecegini ilan eden yazilari yüzünden sarsildi. Ta ki Gandhi'nin ögretilerini taniyincaya kadar siddetsiz direnme ilkesini kendisine ilham veren bir yasam yolu olarak seçemedi. Ancak Gandhi'nin biyografisini okuduktan sonra, King, bu Hint'li avukatin da kendi icindeki nefret, kizginlik ve siddet egilimlerine karsi ugras verdigini ögrendi. Kendi iç çatismalarini çözüme kavusturduktan sonra, o zaman King büyük bir çoskuyla siddetsizlik felsefesini kucaklayabildi.

  Böylesine kisisel arayislar önderlerin gelismesinde esastirlar. Ilk önce kendinizi yüksek amaçlara yüceltmeden, baskalarini yüce amaçlara yükseltemezsiniz. Içinizdeki uyumsuz telleri ayarlamalisiniz önce. Genis tarih ve dis dünya bilgisi , birbiriyle çelisen deger sistemlerinden, kisilerin, kurumlarin ve devletlerin ilkelerinden haberdar olmanizi saglar. Ilk önce bu çeliskili deger sistemleri arasinda kendinize bir önderlik yapip düzlüge çikmadikça baskalarina önderlik yapamazsiniz.

  Kendiniz için yasaminizi yönlendirecek ilkelerinizi ve varmak istediginiz limanlari açikliga kavusturdugunuz zaman, günlük kararlariniza bir anlam ve gaye verebilirsiniz. Kisisel bir ilke ve degerler demeti kurumsal yasamin firtinali denizlerinde size pusula olur. Böyle bir inançlar demetiniz yoksa yasaminizin dümeni olmayacaktir ve günlük rüzgarlarla her yöne savrulursunuz. Ilkeleriniz ve degerleriniz yolculugunuzda bir kargasa cikmasini önlerler. Birbiriyle çelisen iç inançlarin çözülmesi sizi ayni zamanda kisisel DÜRÜSTLÜGE vardiracaktir. Iste bu da önder olarak inanilabilirligin temelidir.

  Dürüst bir önderin tek bir kisiligi vardir; evde de, iste de, ailesi içinde de, meslektaslariyla da, her yerde ayni kisidir o insan. Durum ne olursa olsun, o önderin seçecegi eylemleri belirleyen birlestirici tek bir degerler ölçüsü vardir.

  Bütün bunlar önderlerin yalnizca isleriyle ilgilenen tek boyutlu insanlar oldugu anlamina gelmez. Önderlerin çesitli ugrasilari vardir. Ne de bunlar önderlerin kusursuz insanlar oldugu anlamina gelmez. Önderler de insandir ve hata yaparlar. Önderler birer aziz olmalidir demiyoruz, ama:

  Kendileri saglam bir ilke ve degerler sistemine bagli olamayan önderler baskalarini bu degerlerin kiymetine inandiramazlar. Dürüst olmayan önderler yalnizca rol yaparlar.

  Önderlik için böylesine temel olan inanilabilirlik ve güvenilebilirlik ancak ve ancak davranislariniz inançlarinizla uyumlu olunca kazanilir.

  Inançlarinizin cesaretini seferber edebilmek için ilk adim , eylemlerinizi yönlendirecek inançlarinizi berraklastirmaktir.

  Evet, ötesi, bilinmeyen bir Amazon ormani, bilinmeyene yolculuk ! Önce ise iç dünyanizi kesfederek baslayiniz. Bu temele dayanarak içinizdeki önderi kesfedebilir ve ortaya çikarabilirsiniz.

  EGEMENLiK ULUSUNDUR!
  29 Mayis 1997


  DÜSÜNCE DAGARI'na dön

  Türkiye'den baglananlar az resimli sayfalar için
  lütfen asagidaki baglantiya tiklayiniz.

  DÜSÜNCE DAGARI'na dön