Yayin Tarihi: 10 Mayis 1997

EGEMENLiK ULUSUNDUR:
GERÇEK ÖNDERLiGE DOGRU...

2. BÖLÜM

Özet

EGEMENLiK ULUSUNDUR olusum ve kurulus olarak Türkiye'mizin önderlik cagrisina yanit vermek üzere baslatilan, Türkiye'nin ufkuna ve ötesine bir yolculuktur. Yazimizin bu bölümünde, 1. Bölümde sundugumuz "Önderligin Rubaisi"nin ve önderlikle ilgili kuramlarin EGEMENLiK ULUSUNDUR' un ilkesinin, deger verdigi olgularinin , amaçlarinin, isleyis ve yapilanma kurallarinin ve tasarilarinin ortaya konmasinda ve topluma seslenisinde nasil yansitildigini ve edimlemede (fiiliyatta) nasil yansitilmaya calisilacagini sunacagiz. EGEMENLiK ULUSUNDUR olusumumuz, bir anlik bir heyecan ve düsünce, rastgele ve siradan bir serüven degil; Ulusumuz'a ait olabilmek için, Türkiye'mizin çok gereksindigi, bilimsel bir yaklasim ve temele oturtulmus çalismalarla, gercek ve özgün önder bir ulusal kurum olarak tasarlanmistir. Bu önder kurum, gerçek önderlik niteliklerini ve ögretilerini yapisinda özümseyerek ve uygulayarak, önderlik çagrisini kabul eden kisilerle birlikte ortaya çikacaktir.

Kisiler için olduklari düsünülen önderlik olgusu ve önderlerin nitelikleri, önderlik yapmak isteyen kurumlar, kuruluslar ve olusumlar için de aynen geçerlidir.

Ulusumuza önder olmak isteyen bir kurulus veya kurum su önderlik niteliklerine sahip olmalidir:

1. DÜRÜST OLMALIDIR

2. UZGÖRÜLÜ (vizyon sahibi ) OLMALIDIR

3. INSANLARIMIZA, ULUSUMUZA ILHAM VERICI OLMALI ve ULUSUMUZU HAREKETE GEÇIREBILMELIDIR

4. DEGIMLI (liyakatli/ yetenekli/becerili) OLMALIDIR.

"Önderligin Rubaisi" diyecegimiz bu dörtlügü özümsemeyen ve uygulayamayan kurulus ve kurumlar gercek önder olamazlar. Toplumlar bu dörtlügü yapilarinda ve isleyislerinde canlandiramayan kurulus ve kurumlari, gercek önder olarak görmemelidirler.

Yazimizin bu bölümünde, EGEMENLiK ULUSUNDUR (EU)' un ilkesinin, deger verdigi olgularinin , amaçlarinin, isleyis ve yapilanma kurallarinin ve tasarilarinin ortaya konulmasinda ve topluma seslenisinde, Önderligin Rubaisi'nin ve bunlardan türetilen 1. Bölümde sundugumuz Önderlik Eylemleri'nin ve Önderlik Özadamalari'nin nasil yansitildigini ve edimlemede (fiiliyatta) nasil gerceklestirilecegini, karsilastirmali bir sekilde sirasiyla açiklayacagiz.

1. DÜRÜSTLÜK: Sunus II sayfamizda "Deger verdigimiz olgular" bölümünde öncelikle söyle diyoruz:

"Vatan çikarlarini herseyin üstünde tutabilecek karakter kuvveti ve dürüstlük, temel ahlak degerlerinin ve hukukun asindirilamaz üstünlügüne baglilik"

Acis sayfamizdaki önsözümüzde ise sunu belirttik:

"en yüksek milli, manevi ve ahlaki degerleri sahiplenerek..."

Bunu söylerken, en yüksek degerlerimizin arasinda " dürüstlük, mertlik, sözünün eri olmak" gibi bugün Türk Milleti'nin adeta unutturulmaya çalisilan yüksek karakter özelliklerini düsünüyorduk.

Dürüstlükle baglantili olan, dürüstlügü gerektiren Önderlik Eylemleri ve Özadamalari arasinda 1. bölümde sunu sunmustuk:

Kendi davranislariyla örnek olmak, bunun için ortak degerlere uygunluk içinde davranarak örnek olmak .

Buna karsilik, Gündem Sayfamizda söyle diyoruz:

"Sözler, ilke ve amaçlar onlari takip eden ve etmesi gereken davranis ve hareketlerle bir tutarlilik göstermedikce hicbir anlam ve deger tasimazlar ! EGEMENLiK ULUSUNDUR'un neyi temsil edip etmedigine sözlerle degil, yapacagimiz katkilar, gösterecegimiz davranis ve hareketlerimizle tanik olacaksiniz."

Yine ayni amaçla, Elkitabimiz' n III. EU'nun Olgunluk Dönemi Düzeni ve Isleyis Esaslari bölümünün 2. Maddesinde, davranis ve isleyisimizin dürüstlügümüzün bir aynasi olacagi ve olmasi gerektiginin bilinciyle, olusumumuzun adinin anistirdigi ( ima ettigi) degerlerin ve davranislarin örneklerini isleyis temellerimizden biri olarak sergileyecegimizi duyuruyoruz:

"...EGEMENLiK ULUSUNDUR'DA EGEMENLiK ÜYELERDEDiR...."

EU olarak amacimiz. hos sözler söylemek degildir.19 Mayis 1996'da acis sayfalarimizda bu sözleri koydugumuz zaman önderlik olgusunun gereklerini ve niteliklerini kurulusumuzda özümsemenin öneminin çalismasini yapmistik ve bunun bilincindeydik. Elbette dürüstlügün en tanitici yüzü davranislarin sözlerle tutarli olmasindan geçer. Yeni birsey mi söylüyorduk? Hayir, Türk Milleti zengin kültür hazinesinde ve yasaminda bunu asirlardir söyle ifade ediyor:

"Ainesi istir kisinin, lafa bakilmaz."

Gündem sayfamizi iste biz de bu atasözümüzle bitirdik.

EU, dürüstlügü ve bu kavram etrafinda türetilen ve yasam bulan olgulari, tüm bireysel ve kurumsal islevleri icin daha bastan kendisine en yüce bir nitelik olarak tanimis ve seçmistir. Dürüstlük, önder olmanin kurumsal ve bireysel düzeyde en önde gelen niteligidir . EU dürüst bir kurulustur, dürüst büyüyecek ve dürüst kalacaktir. Sayfalarimizdan verdigimiz yukaridaki örnekler dürüstlük niteligimizin söylemidir.

2. UZGÖRÜLÜLÜK ( Vizyonu olma ) . Önce uzgörünun niçin gerektigini ve ne oldugunu inceleyelim. Bunlari siralarken yine Kouzes ve Posner'den kaynaklanacagiz.

Önderler bizi daha önceden hiç bulunmadigimiz diyarlara götüreceklerse, önderin izleyicileri olarak önderin hangi yöne gittigini bilmek onu izleyeceklerin hakkidir. Önderler bunu "ideali düslemenin", "gelecegi hissetmenin" esaslarinda ustalasarak yaparlar. Güvenilir önderleri, onlarin ileriye bakabilme yetenekleri ve uzgörü hisleri baskalarindan ayirdeder.

Uzgörü " alimli bir söz demeti" degildir.Uzgörü'nün belli nitelikleri olmasi gerekir. Kisaca, uzgörü (vision) enistenileni (ideali) düsleyebilmek, gelecegi hissederek kavrayabilmektir. Gelecege bakisi anlatir. Uzgörü bir imgedir( resimdir), ne olabileceginin çizimidir. Uzgörü bir mükemmellik ölçüsüdür. Birtakim seçilmis degerleri anistirir. Uzgörüde ayni zamanda bir özgün olmak niteligi vardir.

Önder olmak isteyen kisi veya kurumlar, kuruluslar/olusumlar neden uzgörüye gereksinme duyarlar veya duymalidirlar ? Çünkü , kisi yaratacagi seyin özgün olmasini arzu etmelidir, kurulusunuzu veya hedefinizi ayni ürünü, ayni hizmeti veren veya ayni sözü veren digerlerinden ayirt etmelisiniz. Çünkü , siz uzgörünüzün son derece ayricalikli olduguna inaniyorsunuz. Ayni zamanda uzgörünüz enistenilen bir seydir. Hepsinden de öte siz kusursuzlugun, güzelligin veya mükemmelligin ölçüsünü yeniden tanimlamak ve kurmak istiyorsunuz. Yapacaginiz seyin digerleri icin de bir örnek olmasini arzu ediyorsunuz. Sizinki gelecegin enistenilen ve özgün bir imgesidir. Iste tüm bunlari uzgörüyle söyleme geçirmeniz gerekir.

Uzgörü, kisinin zengin deneyim ve bilgi dagarcigindan akar, inançlariyla karisir ve varsayimlarindan süzülür. Uzgörünün düzensel yapilarda en önemli islevi kisinin erkesine (enerjisine) bir odak vermesidir.

Uzgörünün taniminin tamamlanmasi için önemli bir nitelik daha vardir. Uzgörü, toplumun ortak çikari için gelecegin ve enistenilenin özgün bir imgesi olmalidir. Bu nedenle önder, toplumun ortak amacini veya amaçlarini tanimlamali ve bunu uzgörü seklinde topluma sunarak baskalarinin da bu uzgörüyü kendilerininmiþ gibi kucaklamasini saglayabilmelidir. Uzgörü toplumun ortak amaçlarini, özlemlerini söyleme gecirmelidir. Önder, iste insanlarin bu ortak amaç ve özlemlerini sezebilmeli, bunu en güzel ve çekici bir þekilde açiklayarak insanlarin kendilerini bu imge içinde görmelerini saglamali, söylediklerine içten inanmali ve davranislarinda bu inancini yine içtenlikle sergileyebilmelidir.

Bir bakima önderler izleyenlerine bir ayna tutarlar ve onlara onlarin en önemli arzularini yansitirlar. Kisiler bu yansimayi görürgörmez tanirlar ve hemen ona dogru çekilirler, çünkü bu imgede kendileri vardir. Önderler aslinda cok iyi birer takipcidirler, insanlarini, toplumlarini cok iyi izleyenlerdir.

Uzgörü bir is cizelgesi veya is bölümü ayrintisi , ürün veya hizmet tanitimi da degildir. Uzgörünün söylemi genis olmali, kitleleri kavramali, günlük islerin ötesinde kisilerin daha yüksek düzeydeki gereksinmelerinin ve özlemlerinin bir söylemi olmalidir. Uzgörü insanlari yüceltmeli ve onurlandirmalidir.

UZGÖRÜMÜZ'ü iste böyle temeller üzerine kurduk. Ona öyle inaniyoruz ki UZGÖRÜMÜZ ADIMIZ olmustur:

EGEMENLiK ULUSUNDUR !

Ayni zamanda UZGÖRÜMÜZ ILKEMIZ ile ayrintilandirilmistir. Sunus II sayfasinda ILKEMIZ'i söyle sunuyoruz:

"Türkiye'de tam ve gerçek ulus egemenligi ile gerçek demokrasiye ulus olarak sahip çikmak, bunlarin esaslarini savunmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin tam ulus egemenliginin ve demokrasinin gerçek temsilcisi olmasini saglamak."

Ilkemizi ise boslukta birakmadik. Onu gerceklestirirken kullanacagimiz ölçülerimizi ve degerlerimizi yine Sunus II sayfasinda "deger verdigimiz olgular" ile dile getiriyoruz:

 • Vatan çikarlarini herseyin üstünde tutabilecek karakter kuvveti ve dürüstlük,
 • Temel ahlak degerlerinin ve hukukun asindirilamaz üstünlügüne baglilik,
 • Ulusumuzun manevi, kültürel ve tarihi degerlerine saygi,
 • Insana deger vermek ve insana saygi,
 • Evrensel ve insancil degerlere inanç,
 • Yüksek hosgörü ve sagduyu,
 • Birlestiricilik.
 • Deger verdigimiz olgular, ilkemizi gerçeklestirmek icin izleyecegimiz yüksek isleyis ölçülerimizi; kisilere, toplumumuza ve insana sevgi ve sefkat dolu olacak davranislarimizi, bizim için bir özgünlük ve onur kaynagi olan ve olacak hazinelerimizi ortaya koymaktadir.

  Bütün bu degerlere dayanarak neden belirttigimiz ILKEMIZI sectik? Yanitini yine Sunus II sayfasinda amaçlarimizin amaci olarak veriyoruz:

  "Soy ve inanç farki gözetmeksizin, birlik,kardeslik ve baris içinde en mutlu insanlarin yasadigi bir Türkiye'yi gerçeklestirmek" için ...

  Evet ! Uzgörümüz adimizdir, adimiz ilkemizdir, amaçlarimiz insanlarimizin ortak çikarlari, insanlarin insan onuruna yarasir bir sekilde mutlu bir toplum icinde yasamalari icin çalismaktir. Tüm bunlari, toplumun özlemlerini özbenliklerinde hisseden; ayni duygu ve özlemleri paylasan sayisiz insanlarin adina ve onlar için bir araya gelmis; bir avuç insanin baslattigi bir yolculugun rehberi olacak EGEMENLIK ULUSUNDUR BÜYÜKANA YASASI'nin SUNU'sunda da isledik.

  Önce inançlarimizi, kullanacagimiz araçlari, hedefimizi ve uzgörümüzü belirttik:

  Birlik, beraberlik ve baris içinde insanca yasama hakkinin ülkemiz insanlarinin en büyük özlemi olduguna inanarak...

  Hürriyet, Esitlik, Adalet içinde...

  En yüksek milli, manevi ve ahlaki degerleri sahiplenerek...

  Akil ve gönül beraberligiyle, ilim ve sagduyunun öncülügünde...

  En mutlu olmaya layik insanlarimizin, tüm zamanlarin en mutlu insanlari olarak yasayacagi bir TÜRKiYE'yi gerçeklestirmek için:

  " EGEMENLiK ULUSUNDUR !"

  Devamla, seçtigimiz ilkenin neden gerekli oldugunu söyle acikliyoruz:

  "Yasamimiz, gelecegimiz ve nesillerimizin gelecegi için ..."

  Sonra, toplumun hiçbir bireyinin reddedemeyecegi, hepimizin tüm yasam savasimlarimizin özü olan su ortak özlemi damittik:

  "insanlarin kendi geleceklerine ve nesillerinin geleceklerine güven ve ümitlerle dolu bakabilmeleri en temel yaratilis haklarindan biridir."

  Bunun nasil basarilabilecegini açiklarken, odak noktamizda insanlik onurundan vazgeçmeyecegimizi vurguluyoruz:

  "Bunun olabilmesi, bir ulusun bireylerinin, insanlik onuruna yarasir bir sekilde kendi kaderlerini yönlendirebilmek için, gönenç ve geleceklerini saglayacak yasamsal önemi olan tüm konularda bugünden söz söyleme hakkina ve firsatina sahip olmalarina baglidir."

  Bu tani ile ULUS EGEMENLiGi'ni özlestirdik. Temamiza dönerek, uzgörümüzün ve adimizin neden en yüksek bir özanlatim olarak algilanmasinin önemini , bu özanlatimin niteliklerini de yanibasinda kapsamimiza, insana ve kullanacagimiz yöntemlere baglanti yaparak isledik:

  Gerçek ulus egemenligi, bu hak ve olanaklara,

  içinde kavusmaktir.

  Ulusumuz'un yüksek manevi ve ahlaki niteliklerine ve degerlerine güvenerek, engin kültür ve tarih mirasimiza sahip çikarak yola çikiyoruz. Anadolu insanimizin , yüksek irasiyla (karakteriyle), insan ve insanlik sevgisini binlerce yillik deneyimlerle engin bir hoþgörü içýnde gönlünde yogurduguna inaniyor; bu nedenle de onun gerçekten en mutlu insan olmaya layik olduguna inaniyoruz. Tüm bunlari onurla söylüyor, Ulusumuz'un en büyük mutluluklara ulasmasi için calisacagimizi en derin inançla acikliyoruz.

  Fakat, Ulusumuz için yaptigimiz degerlendirmelerimizi ve özlemlerimizi asla bir irksal üstünlük savi düzeyine veya amacina çikarmiyoruz. Bu konuda o kadar içteniz ki SUNU'muzu evrensel baris ve mutluluk dileklerimizle söyle bitiriyoruz:

  Hiçbir sovenist inanç ve yaklasim tasimadan, insancil ve evrensel degerlerle birbirimize karsi yüksek hosgörü ve sagduyu içinde ulusumuz icin arzuladiklarimizi, tüm uluslar ve insanlik icin de arzuluyoruz.

  Inançlarimizi gerçeklestirmek icin sundugumuz ...Büyükana Yasayi kendimize rehber alarak:

  " EGEMENLiK ULUSUNDUR ! "

  1. Bölümde uzgörüyle baglantili olarak, Kouzes ve Posner'in calismalarindan , Önderligin Eylemleri ve Özadamalarini söyle vermistik:

  Insanlari paylasacaklari bir uzgörüye esinlendirmek için onlari onurlandiran ve yücelten bir gelecegi düslemek ve onlarin degerlerine, çikarlarina, ümitlerine ve rüyalarina hitap ederek ortak bir özlem etrafinda toplamak

  Yukarida söylediklerimiz bu açidan degerlendirilince , EU'un söyleminin bu temeller üzerine kuruldugunu gözlemleyeceginize inaniyoruz. Bu ögeleri uzgörümüzle dokurken, ayni zamanda Önderligin Rubaisinin üçüncü misrasina köprü kuruyoruz. Önder bir kurulus/olusum....

  ... 3. INSANLARIMIZA, ULUSUMUZA ILHAM VERICI OLMALI ve ULUSUMUZU HAREKETE GEÇIREBILMELIDIR.

  Bu nitelikle ilgili Önderlik Eylemlerini hatirlayalim:

  Gidise/isleyise meydan okumak (ayni zamanda uzgörülü ve degimli olmayi gerektirir); insanlara harekete geçmek için istek ve güç verebilmek, bunun icin imecelik erekleri (gayeleri) öne cikararak ve güven yaratarak isbirligi ortami yaratmak.

  Ulusumuz'u harekete gecirecek ve ona güç verecek eylemlerin mayasini Sunus I sayfasinda çaliyoruz. Ulusumuz'un bugün acisini çektigi tüm hastaliklarin temelinde, "Egemenlik Ulusundur!" ilkesinin hiçe sayilmasini, gittikçe bu ilkeden uzaklasilmasini ve bu ilkenin içerdigi insan onuruna yarasir tüm güzel kavramlarin yozlastirilmasini buluyoruz. Toplumumuzun büyük bir bölümünün bu özlemi paylastigina inanarak , onu tam Ulus Egemenligine sahip çikmasi ve birlik ve beraberlik içinde ortak bir hedefe yürüyerek bunu gerçeklestirmesi için esinlendirmeye, Sunus I sayfasinda su sözlerle basliyoruz:

  "EGEMENLiK ULUSUNDUR! "... asirlar boyunca yasadigimiz tarihi olusumlarin ve deneyimlerin sonunda varilan bir zirvenin ifadesi olan " Hakimiyet kayitsiz ve sartsiz milletindir " ilkesinin tam anlamiyla hayata gecirilerek Türk Milleti'ne maledilmesi yolunda son 50 senede ancak bir arpa boyu yol gidebilmis, bu yolda ehliyetsizliklerini kanitlamis, ufku dar, basiretsiz, 'sozde' bu milletin temsilcileri kisilere; milletin onlara mahkum olmadigini, onlarin milletin kaderi ve gercek temsilcileri olmadiklarini ve olamayacaklarini haykiran bir sesin yukselisidir.

  .....

  EGEMENLiK ULUSUNDUR!, " Hakimiyet kayitsiz ve sartsiz milletindir " ilkesinin tam anlamiyla gerceklestirilmesine ayak uyduramayan veya ayak bagi olmus, toplumun dinamizminin ve gerceklerinin gerisinde kalmis tum unsurlarini yerine gore duzeltmek, gelistirmek, degistirmek, hatta gerekirse kaldirmak icin; politik, yasamsal ve kisisel ayrintilardaki farkliliklarina ragmen partici egilimi olmayan, uygar hosgoruye sahip birlestirici ilkeleri paylasan insanlarimiza birlik olarak seslerini yukseltmeye ve milletimizin ozlemlerini dile getiren ...amaclari gerceklestirmeye davettir !

  "EGEMENLIK ULUSUNDUR!" Ulusumuz'a yapilan bir çagridir, gidise meydan okumadir, ulusal bir özlemin dýsavurumudur, insani insan olarak yükselten onurlu bir konumun gerçeklestirilmek istenmesinin yalniz ulus olarak degil ayni zamanda en kisisel bir sekilde anlatimidir. Daha güzel bir gelecegin yolunun bu sözün gerceklestirilmesinden gectigi inancinin ve özleminin dile getirilmesidir.

  Insanlari harekete geçirebilecek, onlara ilham verecek ve imeceye yönlendirecek önderligin diger eylemleri ve özadamalari sunlardir:

  Insanlara güç vererek, seçenek sunarak, onlarin yeteneklerini gelistirterek, önemli görevler vererek ve görünür destek vererek onlari kuvvetlendirmek.

  EU bu eylem ve özadamalarin uygulanmasi için çesitli tasarilar ortaya koyacaktir. Bunun için sayfalarimizda bazi tasarilarin tanitimini yapiyor, kisileri bu tasarilara katilimda bulunmaya davet ediyoruz.

  Halen sayfalarimizda tanitimini yaptigimiz 3 tasari sunlardir:

  1) Internet Atatürk Kütüphanesi Tasarisi

  2) Bilgiyle Oy Ver (BiLVER)Tasarisi,

  3) Sürekli Eylem (EYLEMSÜR) Tasarisi.

  Bu tasarilar bireylerimizi onurlandiran, imecelik yaklasimlarla gerçeklestirilebilecek, kisilerin özel yeteneklerini gerektiren ve gelistiren, birlikte katkilarindan ötürü onlari iyi ve güzel seyler üretmenin yüceligine eristiren ve eristirecek girisimlerdir. EU bu tasarilarin gerçeklestirilmesinde her türlü destegi saglayacaktir ve saglamaktadir. Sürekli Eylem Tasarisi çok genis kapsamli olup birçok alt tasaridan meydana gelecektir. Bu büyük tasarinin kapsami temel olarak Önderligin Rubaisinin irdelemekte oldugumuz ucuncu misrasinin gerceklestirilmesinin ta kendisidir.

  Insanlari harekete geçirebilecek, onlara ilham verecek ve onlari imeceye yönlendirecek önderligin daha baska eylemleri ve özadamalari nelerdir?

  Insanlara cesaret vermek, gönüllerini ödüllendirmek; bunun icin basarilan her tasarida kisilerin katkilarini tanimak ve sürekli bir sekilde görev topluluklarinin basarilarini kutlamak ve onlari ödüllendirmek.

  EU bu davranislarin en büyük ve en içten savunucusu olacaktir. Ortaya koyacagimiz tüm tasarilarda yaklasimimiz bu eylemleri ve özadamalari gerceklestirmektir. Önderligin bu eylemini ve özadamasini hice saymamiz daha önce öne sürdügümüz degerlerimizden olan " insana saygi ve sevgi, evrensel degerlere saygi" söylemimizle de celiskili olacaktir. Böyle bir çeliskiyi yaratirsak ayni zamanda söylemlerimizdeki ictenlige, dolayisiyla dürüstlügümüze de gölge düsürürüz. Bunu yapmayacagiz. Insanlara destek olup onlarin katkilarini hep beraber kutlayip, ödüllendirecegiz. Çünkü bunlar olmazsa EGEMENLIK ULUSUNDUR da olamayacaktir. Bu inançlarimizi Elkitabimiz' in I. EU'un Isleyis Ilkeleri bölümüne koyacak kadar dogru sözlüyüz, iste ilgili maddemiz (Madde:10):

  EGEMENLiK ULUSUNDUR yönetim ve yürütme kurullari üyelerinin odak noktasi olduklari bir kurulus olmayacaktir. EU'un yönetim ve yürütme kurullarinin üyeleri, degimli ve hakeden herhangi bir EU üyesinin EU'nun ilke ve amaçlarina, dolayisiyla da Türkiye'mize/Ulus'umuza hizmet edebilmesini kolaylastiracak ve saglayacak görev neferleri olacaklardir.

  Bu maddenin özü; kisileri yaptiklari güzel, verimli islerden ve toplumumuza hizmetlerinden dolayi kutlamak ve ödüllendirmek; onlari daha iyiye, daha zora cesaretlendirmek hakkindadir. Birbirimize yardimci olmak isleyis ilkemiz olacaktir. Kisisel ihtiras ve kisisel cikarlara hizmet EU'da yer bulamayacaktir.

  EGEMENLIK ULUSUNDUR idealist fakat idealist olduklari kadar da gerçekci olan kisilerle baslatilan bir olusumdur. Söyledigimiz hiç bir güzel düsüncenin veya niyetin tek basina insanlarimizi harekete geçirmeye yeterli olmayacaginin bilincindeyiz. Fakat, bizim anlayisizimizi , nereden gelip nereye gitmek istedigimizi ulusumuza iletecek ilk adim söylemlerimiz olmak zorundadir. Ikinci adim söylemlerimizi izleyecek davranislarimiz ve eylemlerdir. Ulusumuza ilham verecek, onu harekete gecirecek söylem ve etkinliklerin sürekli arayisi içinde olacagiz. Önderligin en can alici niteliklerinden birisi iste bu söylem ve etkinlikleri ortaya koyabilmektir. EGEMENLIK ULUSUNDUR bunu basaracagina inanmaktadir. Bu nitelik ve eylemlerin basarilmasinin önemini kavramak gerçek önder olma hedefine yönelmektir.

  Son olarak , önder olmak isteyen bir kurulus:

  4. DEGIMLI (liyakatli/yetenekli/becerili) OLMALIDIR.

  Ulusumuz kurumlarin da kisilerinkine benzer nitelikleri oldugunun bilincindedir. Bir kurulus veya kuruma onun kisilerini de asan ve kisilerine göre saydam olan bir güven duyulmasinin, o kurulusun ulusça önder olarak taninip kabul edilmesinin ve ulusun kaderini ilgilendiren kararlari ona emanet etmesinin kosullari; o kurulusun yapi ve düzenek olarak tuttugunu koparir olmasi ve söz verdiklerini en iyi sekilde yapabilecek ögelere, altyapiya, isleyise ve becerilere sahip olmasidir.

  Örnek olarak, kendi buluncunuzda (vicdaninizda) , su soruya yanit veriniz: Ulusal bir kurum olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi su anda Türkiye'nin icinde bulundugu sikintilari asmasini saglayacak önderlik yetkinligi, becerisi ve degimliligi olan bir karaktere ve yapiya sahip midir? Gönlünüzde hiç duraksamadan bu soruya evet diye yanit verebiliyor musunuz? Size bu soruya yanit verdiren unsurlardan birisi, bilerek veya bilmeyerek, söz konumuz olan 4. önderlik niteligini bir ölçü alarak yapacaginiz kurumsal bir degerlendirmedir.

  Bir kurulusun degimli, yetenekli, becerili olmasinin önkosulu bu niteliklere sahip bireylerden meydana gelmis olmasidir. Fakat, bu yeterli degildir. Çünkü, bir kurulus/kurum bireylerinin niteliklerinin toplamindan da öteye gecen, kendine özgü yasami ve karakteri olan toplumsal bir canlidir. Kurumsallasma denilen olgu, bu canlinin dogmasi ve yasamasidir. Bu kurumsallasmayi yaratan da o kurulusun yapilanmasi, isleyisi , ilkeleri, degerleri ve bunlarin kisilere feda edilmeden uygulanmasidir. Bir kurulusu istenilen beceriye, yetenege kavusturan, önderligin 4. niteligine sahip olan kisilerin böyle bir çerçeve içinde ve ruhla çalismasidir.

  Biz Kimleriz sayfamizda bakiniz ne diyoruz:

  "Daima en iyi olmaya calismis, kendini en iyi sekilde yetistirmis; özgün becerilerini kabul ettirmis, islerinin ehli, meslek ve mevki sahibi yaratici düsünce ve eylem kaynagi olan, yol ve yöntem bilen, hayatinin en olgun, en verimli caginda, dinamik, deneyimli icinde bulundugu toplumun iyisini ve kötüsünü ayirdetmis, iyisini alip kendi ölçüleriyle yogurmus, kötüsünü reddetmis, atmis; kendi kimlik ve sahsiyetiyle, kültürüyle, artyetisimiyle barisik olan ve gurur duyan; hür vicdanli, yüksek karakterli, insana saygi ve sevgiyle yogurulmus insanlariz."

  Sanilabilir ki bu seslenisimizdeki amacimiz edebiyat yaparak kendimizi yükseltmek, becerili, yetenekli ve deneyimli oldugumuzu vurgulamaktir. Gercek ise, önderlik arastirmalarinin gerçeklerine göre önderlik konusunda ev ödevimizi yapmis olmamizdan ve belli deneyimlerden gecmis olmamizdan kaynaklanan bilgilenmenin önderligin bir geregi olarak sizlerle paylasilmak istenmesidir.

  Biz Kimleriz'in sonunda bir ikileme yapiyoruz:

  "iste biz o sizleriz, sizler de bizlersiniz...."

  sözüyle saydigimiz niteliklere sahip olan herkesi seslenisimizin kapsamina aliyoruz. Biz Kimleriz sayfasi, farkinda olsun veya olmasin herkese, özellikle de önderlik nitelikleri olan kisilere yapilan bir davet, onlara ilham vermeyi amaç edinmis, duygusal tellerine basan, fakat önderlik ögretileriyle uyumlu olarak kaleme alinmis bir seslenistir. Çünkü, sunu biliyoruz ki önder bir kurulus yaratabilmemizin kosullarindan biri degimli, becerili, dinamik kisileri EGEMENLIK ULUSUNDUR'a çekebilmek ve onu böyle yüzlerce, binlerce, milyonlarca kisi için bir yuva yapmaktir.

  ÖNDER EGEMENLiK ULUSUNDUR gerçek önderlik ögretilerini ve niteliklerini yapisinda özümseyerek ve uygulayarak, önderlik çagrisini kabul eden kisilerle birlikte ortaya çikacaktir.

  Bir usta soyle diyor:

  "Her birimizin özünde önderlik etme yetenegi vardir"

  Iki üstat ise söyle diyorlar:

  " Zamanin ufkunun ötesinde bugünün dünyasindan çok farkli degismis bir dünya vardir. Bazi insanlar bu ufkun ötesini ve gelecegin ta icini görürler. Bu insanlar rüyalarin gercek olabilecegine inanirlar. Onlar gözlerimizi açarlar, özbenliklerimizi, ruhlarimizi yükseltirler. Bu insanlar güven yaratirlar ve birbirimizle olan baglarimizi ve iliskilerimizi kuvvetlendiriler. Tüm direnme rüzgarlarina karsi sebatla ayakta dururlar, bize yolculuga ve arayisa devam etmemiz icin cesaret verirler. Bu insanlara Önder diyoruz."

  O halde, önderlik yolculuguna baslayabilecek misiniz? Ama nasil mi ?! Yazimizin son bölümünü özellikle bizimle beraber bu yolculuga baslamak cesaretini kendilerinde bulacaklar için sunacagiz...

  EGEMENLiK ULUSUNDUR
  10 Mayis 1997


  3. BÖLÜM

  ÖNDERLER NASIL YETiSiR?

  Özet

  "Peki, tüm bunlar iyi ve hos da, önderler nasil yetistirilir, kisi kendisini önder olarak nasil yetistirir, ne yapmalidir? " diye sorar gibi olanlara ve EGEMENLiK ULUSUNDUR'la önderlik yolculuguna çikmak isteyeceklere bir kilavuz...


  Daima:

  "Akil ve gönül beraberligiyle, ilim ve sagduyunun öncülügünde..."

  diyoruz!


  DÜSÜNCE DAGARI'na dön

  Türkiye'den baglananlar az resimli sayfalar için
  lütfen asagidaki baglantiya tiklayiniz.
  DÜSÜNCE DAGARI'na dön